Платформа організаційного розвитку ngomarket.org.ua пропонує організаціям громадянського суспільства можливості підвищення свого організаційного потенціалу завдяки навчанню, консультаціям та іншим послугам, які можна отримати від спеціалістів з різних питань організаційного розвитку зміцнювати як основні організаційні спроможності, так і отримати спеціальні навички,
Платформа ngomarket.org.ua має можливість надати підтримку організаціям громадянського суспільства у вигляді міні гранту на оплату послуг, спрямованих на зміцнення як основних організаційних спроможностей, так і отримання спеціальних навичок, які дозволяють ОГС ставати більш ефективними, незалежними та життєздатними.
На даний момент доступні наступні гранти з організаційного розвитку:
- Гранти з організаційного розвитку ОГС
- Гранти для розвитку організаційних та технічних спроможностей у сфері ВІЛ/СНІД
Під організаційним розвитком слід розуміти розвиток чотирьох спроможностей:
Технічні спроможності – це спроможності, які лежать у безпосередній сфері діяльності організації. Це і підвищення якості послуг, які організації надають своїм цільовим групам, і утвердження стандартів, за якими працюють організації, і розвиток компетенцій у певному напрямку діяльності організації.
Наприклад, якщо організація працює в сфері захисту прав людини, то до технічної спроможності може відноситись розширення знань у сфері прав людини, формування навичок захисту прав людини, використовуючи різноманітні підходи та механізми.
Організаційні спроможності – це спроможності, необхідні для сталого, послідовного та надійного виконання організацією своєї місії та завдань. Ці спроможності передбачають розвиток систем та структур врядування та управління організацією, фінансовий менеджмент, розвиток людського капіталу, мобілізацію ресурсів, тощо.
Наприклад, якщо організація працює в сфері прав людини, то до організаційної спроможності може відноситись покращення процесів роботи органів правління, управління організацією, проектного менеджменту, зміцнення здібностей мобілізовувати фінансові або людські ресурси на захист прав людини, тощо.
Адаптивні спроможності – це спроможності, які фокусуються на здатності організації реагувати на політичні, соціально-економічні, культурні зміни, що впливають на середовище, в якому працюють організації. Важливими навичками для спроможностей адаптуватись є стратегічне та операційне планування, навички проведення оцінки і аналізу, планування діяльності на основі результатів оцінки, тощо.
Спроможність впливати – це спроможність організацій впливати на середовище, в якому вони працюють. Такі спроможності включають навички адвокації, ведення переговорів, комунікації, розвиток співпраці та партнерства всередині сектору та з “акторами” з інших секторів.
Наприклад, якщо організація працює в сфері захісту прав людини, то спроможність впливу буде означати здатність впливати на прийняття рішень, залучати партнерів з різних секторів суспільства для вирішення тієї чи іншої проблеми.
Систему малих грантів (ваучерів) для організаційного розвитку організацій громадянського суспільсва в Україні було започатковано міжнародною організацією Pact Inc в рамках програми UNITER з підтримки організаційної спроможності ОГС. Система виявилась затребуваною серед користувачів та оримала подальшу підтримку USAID та SIDA, а також від Проекту USAID «Покращення послуг у сфері ВІЛ/СНІД серед представників груп найвищого ризику в Україні».
З 2012 року систему малих грантів адмініструє “Єднання”.
Будь ласка, ознайомтесь з відповідями на поширені запитання:
- На що можна подавати заявку в межах Програми з організаційного розвитку ОГС?
- Якою є процедура отримання гранту в межах Програми з організаційного розвитку ОГС?
- Де я можу взяти аплікаційну форму?
- Якщо в мене виникатимуть питання під час підготовки заявки, до кого я можу звертатись?
- Як часто розглядаються заявки в межах конкурсу?
- Чи може подаватись на конкурс за програмою з організаційного розвитку ініціативна група?
- З чого почати самооцінку організації щодо рівня її організаційного розвитку?
- Чи можемо ми подати заявку та отримати грант для оплати курсів англійської мови (одному чи трьом засновникам), оскільки незадовільні знання англійської мови є для нашої організації суттєвою перепоною в побудові та розвитку дружніх стосунків з представниками іноземних громадських організацій?
- Чи можемо ми розробити сайт організації за кошти гранту?
- Чи входить до розділу “технічна підтримка” закупівля програмного забезпечення для комп’ютерів організації? Це допоможе підвищити якість послуг, що надає наша організація.
- Чи можна подати заявку на отримання гранту (ваучеру) для участі у навчальній програмі організації Х? Чи можливим є перерахування коштів на навчання одразу цій організації?
- Чи можемо ми отримати грант для навчання співробітників нашої організації у школі для тренерів?
- Як довго може тривати навчальна програма, участь у якій сплачується за рахунок гранту?
- В якому випадку організація може подаватись на просунутий грант (ваучер)?
- Коли краще подавати заявку на грант для групи організацій, а в якому, щоб кожна організація подавалась окремо?
- Якщо ми подаємо заявку від групи організацій, чи усі вони мають заповнювати Додаток А і Б?
- Що таке ОСА і хто може її проходити?
- На що зважають експерти при відборі заявок?
- Чи є можливим подавати заявку на отримання гранту для новостворених організацій?
- На скільки одночасно заходів я можу подаватись?
- Чи потрібно в заявці вказувати конкретних тренерів\експертів, яких ми плануємо залучити для надання освітніх\консультаційних послуг в межах гранту?
- Підкажіть, будь ласка, які статті витрат за грантом є доцільними та пропонуються до використання. Що ми маємо право включати до бюджету гранту?
- Ми вже отримували грант (ваучер) від ЄДНАННЯ у поточному році та вже відзвітувались за ним. Чи можемо ми до кінця року знову подавати заявку на проведення навчальних тренінгів, чи тільки в наступному році?
- Якщо ми є грантерами ЄДНАННЯ за іншою програмою, чи можемо ми подаватися на грант (ваучер)?
- Якщо Відбіркова Комісія відмовила у фінансуванні моєї заявки на грант, чи можу я подавати заявку ще раз?
1. На що можна подавати заявку в межах Програми з організаційного розвитку ОГС?
Організація може подати заявку на фінансування будь-яких заходів, завдяки яким вона стане професійно та організаційно більш сильною та ефективною.
Серед форматів проведення таких заходів може бути: тренінг, семінар, сесія, коучинг, консультація тощо, а також їх комбінація.
Орієнтовний перелік тем заходів для посилення організаційної (функціональної) спроможності можна знайти на порталі «Розвиток ОГС».
Також у межах Програми організації можуть подавати заявку на отримання освітніх/консультаційних послуг для покращення своїх технічних або секторальних спроможностей (компетентності організації у тому чи іншому секторі, наприклад управління природними ресурсами, ВІЛ/СНІД, демократія та врядування, права людини тощо).
2. Якою є процедура отримання гранту в межах Програми з організаційного розвитку ОГС?
Процедура отримання гранту складається з таких основних етапів:
- Проведення самооцінки організацією.
- Заповнення аплікаційної форми та надсилання її на електронну скриньку voucher@isar.net.ua
- Попередній її аналіз грантовим менеджером та, за потреби, уточнення інформації, досилання необхідних документів.
- Розгляд заявки на засіданні Відбіркової Комісії.
- Доопрацювання заявки у відповідності до зауважень Відбіркової Комісії (за необхідності).
- Надсилання реєстраційних документів організації та довідки з банку.
- Проведення тендеру для обрання постачальника послуг за грантом (ваучером).
- Підписання договору та перерахування коштів гранту на рахунок організації.
- Проведення заходів та розробка необхідних документів.
- Заповнення оціночної анкети, посилання на яку зазначене у договорі.
- Звітування за грантом.
- Візит ІСАР «Єднання» до організації для оцінки та обговорення впливу здійсненої в межах гранту (ваучеру) діяльності на організаційний розвиток організації.
3. Де я можу взяти аплікаційну форму?
Запрошення до участі у конкурсі та аплікаційну форму з усіма додатками можна завантажити за такими посиланнями:
- Портал «Розвиток ОГС»: https://ngomarket.org.ua/mozhlivosti-finansuvannya
- Сайт «Єднання»: http://isar.net.ua/ngo-marketplace/daem-granty
- Також можна надіслати запит на електронну скриньку voucher@isar.net.ua і грантовий менеджер «Єднання» надішле необхідні документи.
4. Якщо в мене виникатимуть питання під час підготовки заявки, до кого я можу звертатись?
Можна звернутись до грантових менеджерів ІСАР «Єднання» за телефоном (044) 201-01-60 або надіслати запитання на електронну скриньку voucher@isar.net.ua. У випадку, якщо Вам незручно або дорого телефонувати на київський міський номер телефону, можна попросити офіс-менеджера записати Ваш телефон, щоб грантовий менеджер міг Вам передзвонити. Ви також можете написати e-mail на електронну скриньку voucher@isar.net.ua із зазначенням Вашого телефону та проханням передзвонити.
5. Як часто розглядаються заявки в межах конкурсу?
Засідання Відбіркової Комісії з розгляду заявок відбувається щомісяця.
Прийом заявок на найближче засідання завершується за 1 тиждень до нього. Інформація щодо дати проведення найближчого засідання та кінцевого терміну подачі заявок на нього розміщується за 2-3 тижні до дати проведення засідання Відбіркової Комісії у розділі «Новини» на таких інтернет-сторінках: https://ngomarket.org.ua; http://www.isar.net.ua
6. Чи може подаватись на конкурс за програмою з організаційного розвитку ініціативна група?
Наш «Call for Proposals» зазначає, що може: “ініціативні групи, які відповідним чином обґрунтують потребу в організаційному розвитку (в такому випадку оплата послуг здійснюється іншій організації громадянського суспільства з ознакою неприбутковості 0005, 0006 або 0011, яка виступить патронатом ініціативної групи та виконає умови Програми).
7. З чого почати самооцінку організації щодо рівня її організаційного розвитку?
Попередню оцінку організаційного розвитку можна зробити, ознайомившись з Матрицею пріоритетів (Додаток А до заявки) і аналізуючи організацію за кожним з дев’яти компонентів організаційного розвитку, які вона містить. Для базової самооцінки організація може скористатись також таким інструментом як SWOT-аналіз або будь-яким іншим, який вона вважатиме доцільним та ефективним.
8. Чи можемо ми подати заявку та отримати грант для оплати курсів англійської мови (одному чи трьом засновникам), оскільки незадовільні знання англійської мови є для нашої організації суттєвою перепоною в побудові та розвитку дружніх стосунків з представниками іноземних громадських організацій?
На жаль, таке навчання не фінансується в межах програми.
9. Чи можемо ми розробити сайт організації за кошти гранту?
На жаль, розробка сайтів для ОГС не є пріоритетом програми.
10. Чи входить до розділу “технічна підтримка” закупівля програмного забезпечення для комп’ютерів організації? Це допоможе підвищити якість послуг, що надає наша організація.
На жаль, придбання програмного забезпечення для ОГС не є пріоритетом програми.
11. Чи можна подати заявку на отримання гранту (ваучеру) для участі у навчальній програмі організації Х? Чи можливим є перерахування коштів на навчання одразу цій організації?
Так, організація може взяти участь у навчальній програмі, школі, академії тощо, яка проводиться постачальником освітніх послуг в Україні. З умовами участі у таких програмах, можна ознайомитись за такими посиланнями:
- Портал «Розвиток ОГС»: https://ngomarket.org.ua/mozhlivosti-finansuvannya
- Сайт Єднання: http://isar.net.ua/ngo-marketplace/daem-granty
Кошти на навчання перераховуються організації у вигляді гранту і не можуть бути сплачені безпосередньо постачальнику освітніх послуг.
12. Чи можемо ми отримати грант для навчання співробітників нашої організації у школі для тренерів?
Якщо таке навчання потрібне для здійснення основної діяльності організації, то воно може бути профінансоване в межах програми. Але навчання, спрямоване на індивідуальний розвиток співробітників організації, не може бути підтримане за рахунок коштів гранту.
13. Як довго може тривати навчальна програма, участь у якій сплачується за рахунок гранту?
Навчальна програма може тривати не більше 1 року, а також має завершитись до закінчення програми з організаційного розвитку ОГС.
14. В якому випадку організація може подаватись на просунутий грант (ваучер)?
На такий грант може подаватись досвідчена організація, яка провела ґрунтовну оцінку власних потреб (визначила свої специфічні потреби). Для здійснення такої оцінки доцільно запросити досвідченого тренера (фасилітатора) та отримати окремий грант для оплати його послуг у межах Програми з організаційного розвитку.
15. Коли краще подавати заявку на грант для групи організацій, а в якому, щоб кожна організація подавалась окремо?
Подавати заявку на груповий грант (ваучер) варто тоді, коли декілька організацій чи ініціативних груп (не менше 3-х) мають спільну(і) потребу(и) з організаційного розвитку. Окрім цього, це має бути більш доцільно фінансово, аніж отримання гранту кожною організацією окремо.
16. Якщо ми подаємо заявку від групи організацій, чи усі вони мають заповнювати Додаток А і Б?
У випадку подання заявки на груповий грант (ваучер) кожна організація має вивчити потреби власної організації, провести самооцінку організаційного розвитку та заповнити Додаток А до заявки. Саму заявку та додатки Б і В заповнює організація-координатор.
17. Що таке ОСА і хто може її проходити?
ОСА (Organizational Capacity Assessment), або методологія оцінювання організаційного потенціалу (ООП) – це всебічний підхід до досягнення організаційних змін, навчання та розвитку, який передбачає активне залучення учасників процесу оцінювання. ОСА допомагає організаціям виміряти ефективність їхньої діяльності, визначити пріоритети та проблеми, що постають перед організаціями, та запровадити стратегії вдосконалення. Методологію ООП було розроблено Pact Inc. на основі п’яти принципів-цінностей: участь, індивідуальний підхід, право власності користувача, спілкування та безперервне навчання.
Пройти ОСА варто досвідченій організації, яка має стратегію розвитку та прописані внутрішні процедури. Для проведення ОСА має бути залучено не менше 7 постійних співробітників або залучених експертів організації.
18. На що зважають експерти при відборі заявок?
Заявки оцінюватимуться Відбірковою Комісією за такими основними критеріями:
- наявність відповідного плану організаційного розвитку;
- визначені у плані пріоритети та потреби з організаційного розвитку;
- конкретність, досяжність та практичність результатів, запланованої діяльності;
- ефективність методології (форм навчання), яку запропонував заявник для досягнення очікуваних результатів;
- обґрунтованість того, яким чином запропонована діяльність сприятиме посиленню спроможності організації заявника;
- обґрунтованість та збалансованість бюджету заявки;
- загальний річний бюджету організації – заявника.
19. Чи є можливим подавати заявку на отримання гранту для новостворених організацій?
Звичайно! Програма з організаційного розвитку допоможе новоствореній організації визначитися з пріоритетами та напрямками роботи, спланувати подальші заходи та усвідомити свої потреби у подальшому організаційному розвитку.
20. На скільки одночасно заходів я можу подаватись?
Програма не обмежує кількість заходів з організаційного розвитку в межах одного гранту, вони можуть проходити як паралельно, так і послідовно. Однак у межах одного гранту рекомендовано проводити заходи не більше ніж з 2-3 різних тем організаційного розвитку. Збільшувати кількість тем і, відповідно, заходів доцільно лише в тому випадку, якщо організація є досвідченою, має стратегічний план та/або план організаційного розвитку, може чітко обґрунтувати необхідність проведення зазначеного комплексу заходів в межах одного гранту. У інших випадках, організації варто подати заявку спочатку на грант для проведення заходів з 1-2 тем організаційного розвитку і, за необхідності, після завершення гранту, подати нову заявку для проведення подальших заходів. Цієї рекомендації варто дотримуватись тільки для більш ефективної діяльності з організаційного розвитку.
21. Чи потрібно в заявці вказувати конкретних тренерів\експертів, яких ми плануємо залучити для надання освітніх\консультаційних послуг в межах гранту?
Ні, тренерів/експертів необхідно буде обирати шляхом проведення тендеру після затвердження заявки Відбірковою Комісією. Тендерна процедура є обов’язковою.
22. Підкажіть, будь ласка, які статті витрат за грантом є доцільними та пропонуються до використання. Що ми маємо право включати до бюджету гранту?
До бюджету витрат організація може включити будь-які витрати, які є доцільними для проведення заходів з організаційного розвитку, запланованих в межах проекту: оплата послуг тренера/консультанта, проїзд та проживання тренера, канцтовари, оренда приміщення, оренда обладнання, кава-паузи, харчування тощо. Програма заохочує організації максимально використовувати власні та партнерські ресурси (приміщення, обладнання тощо) для проведення заходів і закладати до бюджету лише ті витрати, які не може покрити сама.
23. Ми вже отримували грант (ваучер) від ЄДНАННЯ у поточному році та вже відзвітувались за ним. Чи можемо ми до кінця року знову подавати заявку на проведення навчальних тренінгів, чи тільки в наступному році?
Одна організація може подаватися на декілька грантів (ваучерів), їх загальна сумарна вартість не має перевищувати $7000 на один фінансовий рік.
24. Якщо ми є грантерами ЄДНАННЯ за іншою програмою, чи можемо ми подаватися на грант (ваучер)?
Так, організація може подати заявку на грант (ваучер) за програмою з організаційного розвитку ОГС паралельно з виконанням іншого гранту, отриманого від ЄДНАННЯ.
25. Якщо Відбіркова Комісія відмовила у фінансуванні моєї заявки на грант, чи можу я подавати заявку ще раз?
Так, організація може подавати заявку за конкурсом грантів (ваучерів) з організаційного розвитку навіть після відмови, врахувавши зауваження, вдосконаливши попередню заявку або змінивши заходи з організаційного розвитку.
Якщо у Вас виникли будь-які інші запитання щодо ваучерів, будь ласка, звертайтеся до грантових менеджерів “ЄДНАННЯ”.